Telefon
798 016 900
Jak wybrać dobrą agencję SEO podpowiadamy
Jak wybrać dobrą agencję SEO

10

lip

Jak wybrać dobrą agencję SEO? 

Wybór agencji SEO to strategiczna decyzja mająca wpływ na rozwój Twojego biznesu. Jakimi elementami się kierować przy wyborze agencji? Czego się wystrzegać? Między innymi na te pytania odpowiemy w niniejszym artykule. Obierz jasny i klarowny cel Po pierwsze trzeba sobie uświadomić jaki jest cel podjęcia współpracy z agencją SEO. Może to być:

  1. wzrost pozycji na określone frazy w wyszukiwarce
  2. wzrost ruchu organicznego
  3. zwiększenie ilości słów kluczowych w wyszukiwarce
  4. wzrost sprzedaży/konwersji

Zazwyczaj celem jest osiągnięcie wysokich pozycji dla określonej grupy fraz. Natomiast nie zawsze tak to musi wyglądać. Czasami cel może być bardziej zaawansowany (np. wzrost konwersji uzyskanej za pomocą ruchu organicznego). Zwróć uwagę na okres wypowiedzenia Okres wypowiedzenia to gorący temat w branży SEO. Z czego taka sytuacja wynika? Otóż wiele agencji stosuje długie okresy wypowiedzenia (czego raczej powinieneś się wystrzegać) np: 3 miesięcznego okresu wypowiedzenia oraz umowy która przechodzi z automatu na czas nieokreślony – takie praktyki niestety ale się zdarzają.

Naszym zdaniem naturalnym jest fakt że w przypadku niezadowolenia z współpracy klient ma możliwość wypowiedzenia umowy w racjonalnym horyzoncie czasowym. W przypadku dobrych agencji SEO tego rodzaju praktyka nie jest koniecznością gdyż efekty sprawiają że klienci po prostu nie mają ochoty kończyć współpracy.

Kontakt ze specjalistą SEO w przypadku długotrwałej współpracy naturalną sytuacją jest potrzeba rozmowy ze specjalistą o sprawach bieżących. Poza tym od czasu do czasu pojawia się potrzeba omówienia osiągniętych efektów lub wspólnego ustalenia strategii na przyszłość. W związku z tym warto wybrać agencję z którą po prostu – po ludzku masz dobry kontakt. Relacje międzyludzkie nie pozostają bez znaczenia. Naszym zdaniem współpraca musi być oparta na przyjaznej atmosferze, zaufaniu i wzajemnym szacunku. Przy okazji zwracamy uwagę że dobrze mieć kontakt bezpośrednio ze specjalistą nie ze sprzedawcą. Niestety można zaobserwować sytuacje w których w agencjach SEO z klientami rozmawiają wyłącznie sprzedawcy o umiarkowanej wiedzy z zakresu SEO.

Uważaj na tanie pozycjonowanie

Jeśli jesteś przedsiębiorcą lub też jako pracownik zajmujesz się marketingiem w firmie której pracujesz, to zapewne natknąłeś się na tego typu oferty:

  • pozycjonowanie na 10 fraz kluczowych.
  • 60 linków/mc.
  • optymalizacja on page i off page.
  • szybkie indeksowanie w Google.
  • monitoring wirusowy
  • copywriting on-site – 2 500 znaków
  • marketing szeptany 20 wpisów/mc.

Jedynie: 300 PLN/miesiąc. Wygląda dobrze? Niektórzy faktycznie mogą się na to skusić. Tanie pozycjonowanie stron internetowych czy usługi SEO są bardzo popularne. Najczęściej kieruje się je wobec osób niedoświadczonych i niezaznajomionych z branżą. Jak wyglądają efekty korzystania z tego typu ofert? W najlepszym wypadku stracisz jedynie pieniądze. Gorzej, gdy oprócz tego wciągniesz swoją stronę w poważne kłopoty, co odbije się bezpośrednio na działaniu Twojego biznesu i strony www. Wynajęcie pseudo firmy SEO, która wykona bardzo słabą pracę, może być tragiczne w skutkach.

Wpływ ich działań nie będzie od razu widoczny, ale z biegiem czasu negatywne efekty dadzą o sobie znać w postaci np: nałożenia kary od wyszukiwarki za spamerskie i nie etyczne praktyki działań. Pamiętajmy że pozycjonowanie wymaga czasu i pozyskiwania wysokiej jakości odnośników do naszej strony co przekłada się na koszty z tym związane.

Wybierz dogodną formą rozliczenia

Metody rozliczeń za usługi pozycjonerskie to rozbudowany temat. Spróbujmy jednak przyjrzeć się kilku często spotykanym na rynku metodom.

  1. Rozliczanie za osiągnięte pozycje 

W tym przypadku agencja ustala wspólnie z klientem określoną grupę słów kluczowych. Opłata za osiągnięte pozycje zazwyczaj jest naliczana dziennie. Na przykładzie wygląda to w następujący sposób:

PRZYKŁAD Fraza: pozycjonowanie stron olsztyn  Za każdy dzień obecności w top3 nalicza się 20zł. Zakładając że fraza dentysta olsztyn zajmowała pozycję top3 przez 10 dni w miesiącu opłata wynosi 200zł. 

Plusem takiego rozwiązania jest fakt że klient płaci tylko za osiągnięte efekty, Natomiast sam system jest bardzo prosty i zrozumiały. Główne minusy są takie że widoczność na dane słowo kluczowe może być różne w zależności od lokalizacji w której wpisujemy określone słowo w wyszukiwarkę. Bowiem SERPY mogą wyglądać trochę inaczej w zależności od miasta w którym się znajdujemy.

Dodatkowo kolejnym minusem może być krzywdzący zapis w umowie w zakresie płatności jeśli jest sformułowanie, że „jeżeli w danym miesiącu pozycjonowana strona znajduje się na pozycjach np 6-10 to klient płaci kwotę x”. Brak w tym zapisie określenia czasu przez jaki dana strona ma zajmować te pozycje może być nieuczciwie wykorzystane przez agencję.

Firmy żerują na takich niedoprecyzowanych paragrafach. W czego wyniku na pozycji 10 możemy być 1 dzień a płacimy jak za cały miesiąc. Ponadto, taki model rozliczeń motywuje agencje do osiągania szybkich wyników i agresywnego linkowania, co niekorzystnie w przyszłości wpłynie na pozycjonowaną domenę. Jak powszechnie wiadomo SEO to maraton a nie sprint. Ten model rozliczenia jeszcze parę lat temu był bardzo popularny – jest to stara szkoła SEO.

  1. Rozliczanie ryczałtowe

Rozliczanie ryczałtowe obecnie jest najczęściej stosowanym modelem i najbezpieczniejszym dla klienta. Plusem takiego rozwiązania jest fakt że agencja ma jasny i klarowny budżet miesięczny do rozdysponowania na konkretnego klienta. Rozliczanie ryczałtowe nie wywiera presji na agencję SEO, aby osiągać wysokie pozycje jak najszybciej.

Przekłada się to na większe bezpieczeństwo pozycjonowanej domeny. Działania są lepiej zaplanowane i mocniej pokrywają się z wytycznymi Google. Jednolity dopływ środków na działania, pozwala utrzymywać wysoki poziom treści artykułów, zaplecza oraz linków prowadzonych do strony. Z drugiej strony klient, który płaci ryczałt ma pewne wymagania, które powinny być spisane na umowie. W rezultacie ryczałt może być w różnoraki sposób modyfikowany np.

  • stała stawka ryczałtowa + premia za wyniki
  • stała stawka ryczałtowa + konieczność uzyskania wyniku X w określonym czasie
  1. Rozliczanie za ruch na stronie

Rozliczanie za ruch na stronie to rozwiązanie z pozoru idealne. Ale czy na pewno? Na pewno trzeba mieć na uwadze że tego rodzaju rozwiązanie daje dużą dowolność w doborze słów kluczowych. Chyba że w umowie zastosujemy zapis że liczy się tylko ruch pozyskany z określonych słów kluczowych (aczkolwiek naszym zdaniem taka umowa brzmi trochę zbyt skomplikowanie o mogłaby wprowadzić sporo zamieszania podczas rozliczeń).

Z drugiej strony agencja pozycjonerska która może pozyskiwać ruch z niemal dowolnych słów kluczowych ma praktycznie nieograniczone pole do nadużyć. Jak wiadomo nie wszystkie frazy przyczyniają się do konwersji/sprzedaży. Dlatego rozliczanie za ruch to model, który tylko z pozoru wydaje się idealny. W praktyce wymaga szczególnej ostrożności zarówno ze strony klienta jak i agencji.

  1. Rozliczanie godzinowe 

Rozliczanie za godzinę pracy jest najrzadziej spotykaną sytuacją. Plusem takiego rozwiązania jest duża kontrola nad pracą jaką wykonuje agencja. Praktycznie bez problemu możemy zobaczyć jakie zadania zostały wykonane i jakie mają przełożenie na wyniki. Poza tym nasz budżet pozostaje mocno elastyczny. Płacimy tylko wtedy gdy konkretnie potrzebujemy pomocy specjalisty.

Minusem tego rozwiązania jest brak jasno określonej odpowiedzialności za działania wykonywane przez agencję. Naszym zdaniem rozliczanie godzinowe to bardzo dobre rozwiązanie pod warunkiem że klient ma podstawową wiedzę na temat SEO i potrafi chociaż w podstawowym stopniu pokierować strategią.

Podsumowanie – jak znaleźć dobrą agencję SEO

Podsumowując, wybierając usługi agencji SEO nie możemy się obejść bez zwrócenia uwagi na poniższe elementy:

  • Określenie celu.
  • Określenie modelu rozliczeń.
  • Dogodny okres wypowiedzenia.
  • Dobry kontakt ze specjalistą, który jest odpowiedzialny za opiekę nad Twoją stroną.

Naszym zdaniem poza wyżej wymienionymi elementami warto jeszcze zwrócić uwagę na opinie oraz portfolio. SEO to dziedzina w której doświadczenie ma naprawdę fundamentalne znaczenie. Specjaliści, którzy mogą pochwalić się realnymi referencjami ze strony klientów powinni zyskać w naszych oczach. Poza powyższym polecamy zwrócić uwagę na to czy w agencji SEO pracują prawdziwi pasjonaci dla których osiąganie wysokich pozycji to chleb powszedni czy raczej  wyszkoleni sprzedawcy którzy po prostu chcą nam wcisnąć umowę.