Telefon
798 016 900
Jaki jest koszt pozycjonowania strony internetowej
Jaki jest koszt pozycjonowania strony internetowej?

28

sty

Jaki jest koszt pozycjonowania strony internetowej?

Jaki jest koszt pozycjonowania strony internetowej? Takie pytanie zdaje sobie niemal każdy kto planuje zainwestować w poprawę pozycji w wyszukiwarce. Jednak znaczna większość agencji marketingowych odpowiada na to pytanie wymijająco. Z czego to wynika i ile tak naprawdę kosztuje pozycjonowanie strony? Zapraszamy do lektury!

SEO składa się z wielu czynników

Na wycenę pozycjonowania strony internetowej wpływa wiele czynników. Nie ma uniwersalnej metody pozwalającej oszacować koszt tego typu usługi. Przed przystąpieniem do pozycjonowania trzeba rozpatrzeć indywidualnie i osobno każdą witrynę internetową. Poniżej opisujemy trzy podstawowe czynniki wpływające na ostateczną cenę: moc domeny, oczekiwany cel oraz ramy czasowe.

Moc domeny internetowej – w jakim miejscu jest SEO na Twojej stronie?

Na pewno ważne jest to w jakim miejscu jest Twoja strona. Jeśli dopiero co założyłeś nową stronę lub jest ona zupełnie niezoptymalizowana lub nawet niezaindeksowana w wyszukiwarce to naturalnie do osiągnięcia celu dzieli Cię dłuższa droga niż konkurencję która ma sporo haseł w top10.

Trzeba mieć na uwadze że domena, która ma historię (tzn. była już wcześniej zarejestrowana) i były na niej wykonywane działania SEO jest znacznie łatwiejsza do wypozycjonowania niż świeżo zarejestrowana nazwa strony. Szczególnie ważny jest profil linków (odnośników zewnętrznych). W niektórych przypadkach (gdy profil linków jest dobry) uzyskanie wysokich pozycji może być kwestią kilku drobnych zabiegów, natomiast w innych (gdy domena posiada „śmieciowy” profil linków) strona może być wprost odporna na nasze zabiegi. Oczywiście niezwykle ważna jest zarówno ilość jak i jakość posiadanych linków. Ponadto, czasami może się trafić sytuacja w której domena ma filtr co znacząco komplikuje proces uzyskania wysokich pozycji.

Cel – jaki efekt chcesz uzyskać?

Wspomnieliśmy o celu, nie przypadkowo bo to właśnie od celu czyli tego co chciałbyś uzyskać w dużej mierze zależy koszt. Dla niektórych dużym sukcesem jest pojawienie się na pierwszej stronie wyszukiwania na wybraną frazę, która wcześniej zajmowała odległe pozycje. Dla innych celem jest tzw. long tail czyli widoczność w wyszukiwarce na różnorodne hasła. Jeszcze inni jako sukces definiują wyłącznie pozycje 1-3 dla jasno sprecyzowanych fraz (np. fraz lokalnych typu dentysta olsztyn.

Niektóre agencje starają się uświadomić klienta że nawet uzyskanie wysokich pozycji nie koniecznie musi oznaczać wzrost ruchu organicznego. Idąc tym tropem istnieją cele mówiące o wzrośnie ruchu a nie wzrośnie pozycji w wyszukiwarce na określone frazy. Gdybyśmy chcieli iść dalej tym tropem, pewnie trzeba by wspomnieć o celu w postaci wzrostu sprzedaży w przypadku sklepów internetowych.  Podsumowując, cel można zdefiniować w naprawdę różnorodny sposób co bez wątpienia ma wpływ na wycenę.

Trzeba także wspomnieć o konkurencyjności fraz kluczowych. Niektóre frazy cechują się dużą konkurencyjnością inne natomiast są stosunkowo łatwe do wypozycjonowania. Nie bez znaczenia pozostaje tutaj region działania. Z reguły frazy lokalne (odnoszące się np. do miast) zdecydowanie łatwiej wypozycjonować. Natomiast Najtrudniej jest w przypadku fraz o globalnym zasięgu.

Ramy czasowe – kiedy będą widoczne pierwsze efekty? 

Pytanie o pierwsze efekty jest niemal tak samo popularne jak pytanie o koszt. Jest to kolejne rozbudowane zagadnienie. Z jednej strony szybsze efekty oznaczają konieczność poniesienia większych nakładów finansowych. Z drugiej strony zbyt szybkie efekty mogą sprawić że algorytmy wyszukiwarki zafundują korektę i tak samo szybko jak uzyskaliśmy wysokie pozycje będziemy musieli się pogodzić z ich stratą.

Ma to też wprost proporcjonalne przełożenie na budżet – jeśli na osiągnięcie określonego celu potrzebne jest 12 miesięcy pracy a klient chciałby osiągnąć to samo w ciągu 6 miesięcy to może się okazać że dane działania wymagają podwojenia budżetu. Równocześnie trzeba mieć na uwadze że zbyt szybki przyrost linków może wpłynąć negatywnie na stronę. Dlatego przystępując do pozycjonowania trzeba pogodzić się z tym że jest to proces długotrwały. Kwestia kilku miesięcy to absolutne minimum aby myśleć o realnych efektach.

Nie warto się łudzić że w ciągu 2-3 miesięcy zostaniesz liderem w wyszukiwarce podczas gdy Twoja konkurencja pozycjonuje się od kilku lat. Niektórzy są zwolennikami teorii mówiącej że proces pozycjonowania po prostu nigdy się nie kończy. Dlatego SEO to zagadnienie, które właściciele stron muszą traktować w sposób długofalowy. Pozycjonowania po prostu nie da się kupić jednorazowo. Pozycjonowanie stron to strategia, która trzeba wdrożyć i wraz z czasem delikatnie modyfikować. Oczywiście nie oznacza to że pozycjonowania nie da się zamknąć w kompletnie żadnych ramach czasowych. Polecamy podczas rozmowy ustalić jakich efektów oczekujemy po np. 6 lub 12 miesiącach współpracy.

To jakich efektów i w jakim czasie się spodziewamy ma bez wątpienia wpływ na wycenę usługi. Jednocześnie to na jak długo jest podpisywana umowa również powinno być polem do negocjacji. W przypadku modelu abonamentowego podpisywanego na kilka lat agencja SEO powinna zaproponować lepsze warunki finansowe niż w przypadku jednorazowej umowy na rok. Jednocześnie patrząc z perspektywy klienta trzeba szukać takich umów w których mamy możliwość zakończenia współpracy z racjonalnym okresem wypowiedzenia. Jasną kwestią jest że nie każdy życzy sobie podpisywania umowy na 2-3 lata bez możliwości wypowiedzenia. Niestety takie praktyki w branży SEO się zdarzają co naszym zdaniem nie jest do końca uczciwe wobec klienta.

Jak wygląda struktura kosztów pozycjonowania?

Powyżej opisaliśmy od czego zależą koszty pozycjonowania. Jednak za co tak naprawdę się płaci agencji SEO? Z czego wynikają koszty? Jeśli sądzisz że pozycjoner pobiera opłatę potocznie mówiąc „nie wiadomo za co”, to poniżej rozjaśniamy które działania mogą generować koszty.

Trzeba na wstępie powiedzieć że brak zrozumienia pomiędzy agencjami SEO a klientami często wynika z tego powodu że klienci nie są w przejrzysty sposób informowani o konkretnych działaniach wykonywanych przez firmę zajmującą się SEO. Naszym zdaniem jest to zdecydowanie poważny błąd agencji, które nie poświęcają wystarczającej ilości czasu na wyedukowanie klienta.

Przechodząc do meritum, poniżej prezentujemy listę zadań z jakimi musi się zmierzyć osoba trudniąca się pozycjonowaniem.

  • Wybór słów kluczowych

Na wstępie należy wybrać słowa kluczowe, na których szczególnie zależy klientowi. Duże znaczenie ma określenie konkurencyjności tych fraz oraz ich potencjału. Czasami z pozoru ciekawie brzmiące frazy niekoniecznie muszą generować ruch organiczny. Natomiast w niektórych przypadkach frazy lokalne mogą być bardziej konkurencyjne niż frazy np. ogólnopolskie, natomiast w innych frazy lokalne mogą być niemal bezużyteczne. Dlatego warto poświęcić dużą uwagę wyborowi słów kluczowych gdyż bez wątpienia ten etap ma kluczowe znaczenie.

  • Optymalizacja strony

Audyt strony to coś co zdecydowanie powinno być wykonane od razu po ustaleniu słów kluczowych. Dobrze wykonany techniczny audyt, w którym specjalista w sposób rzetelny sprawdza zastosowane rozwiązania technologiczne (np. zastosowanie javascript, szybkość ładowania pliku CSS, strukturę linkowania wewnętrznego i wiele innych elementów) spokojnie może zająć od kilku do kilkudziesięciu godzin pracy. W Internecie łatwo można znaleźć darmowe audyty SEO. Jednak rekomendacje jakie można za ich pomocą uzyskać nie należą do wyjątkowo wyszukanych. Zazwyczaj jest do luźny zbiór prostych wniosków. Prawdziwy techniczny audyt witryny internetowej wymaga pracy specjalisty, który spojrzy na stronę internetową swoim okiem. Poza umiejętnościami z zakresu SEO niezbędne są kompetencje webmasterskie i programistyczne.

  • Treść – content is king!

Hasło content is king znamy niemal wszyscy. Ale czy rzeczywiście wszyscy je stosujemy na swoich witrynach internetowych? Unikalna i merytoryczna treść jest czymś co wujek Google bardzo mocno docenia. Gdy mówimy o sklepie internetowym zdecydowanie wypada zadbać o to aby każda kategoria miała swój unikalny i wyczerpujący opis. Do tego koniecznie nie może zabraknąć opisów każdego z produktów. W przypadku stron blogowych lub informacyjnych wartościowy content jest absolutną podstawą. Nie inaczej sprawa wygląda w przypadku stron wizytówek, gdyż tutaj zaleca się założenia bloga firmowego. Korzyści płynące z założenia bloga zazwyczaj są widoczne gdy spojrzymy na frazy typu long tail.

Jak wiadomo produkcja contentu wymaga pracy. Dobrej jakości teksty mogą kosztować od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. W efekcie produkcja contentu jest odpowiedzialna za duży odsetek łącznych kosztów pozycjonowania.

  • Pozyskiwanie linków

Pozyskiwanie linków to chyba najbardziej kosztochłonny element całej układanki. Wynika to z faktu że powyżej opisane elementy (poza produkcją contentu) można wykonać jednorazowo. Natomiast pozyskiwanie odnośników jest procesem, który należy kontynuować w sposób ciągły. Ceny za pozyskaniu linku z dobrej branżowej strony bywają naprawdę wysokie. Orientacyjnie można powiedzieć że zaczynają się od kilkuset złotych, lecz w przypadku najlepszych serwisów potrafią osiągnąć kwoty rzędu kilku tysięcy złotych.

  • Serwis i raportowanie

Co się kryje pod hasłem „serwis”? Jest to usługa monitorowania Twojej witryny. Na bieżąco trzeba sprawdzać jak zmienia się widoczność w Google, czy nie pojawiają się problemy techniczne, problemy serwerowe, jak wyglądają działania konkurencji itd. Stała obsługa strony pozwala znaleźć momenty zapalne i odpowiednio szybko na nie zareagować. Bardzo mile widziane są miesięczne (lub częstsze) raporty SEO, które agencja powinna dostarczać klientowi. Niestety praktyka pokazuje że usługa serwisowa w SEO to coś o co powinien zadbać praktycznie każdy webmaster, tymczasem temat ten bywa traktowany pobieżnie.

  • Narzędzia

Wpływ na koszty bez wątpienia mają także narzędzia wspomagające proces pozycjonowania. W czasach wszechobecnej optymalizacji i szeroko pojętej analizy praktycznie nie można obejść się bez narzędzi wspomagających codzienną pracę, w szczególności jeśli mówimy o branży SEO. Wśród najpopularniejszych narzędzi można wymienić Ahreds, Majestic, Screaming Frog, Senuke TNG, Senuto itd. Niestety większość tych rozwiązań jest płatnych co oczywiście wpływa na koszty jakie musi ponieść agencja SEO.

  • Szkolenia

SEO to dziedzina wiedzy, która praktycznie cały czas ulega modyfikacji. Trzeba być stale na bieżąco z nowinkami. Dlatego agencja, która nie inwestuje w pozyskiwanie wiedzy pozostaje daleko w tyle za konkurencją. Bez cienia wątpliwości szkolenia, i inne materiały branżowe to coś co generuje koszty w agencji SEO.

Podsumowując, ile kosztuje pozycjonowanie?

To co przede wszystkim trzeba wiedzieć to fakt że SEO jest wyjątkowo złożonym procesem, który składa się wiele różnych usług: analiza słów kluczowych, audyt strony, poprawa rozwiązań technologicznych na stronie, linkowanie wewnętrzne, optymalizacja contentu pod kątem wybranych słów kluczowych, budowa contentu (np. w postaci bloga), pozyskiwanie branżowych linków i wiele wiele więcej. Wszystko to razem wzięte jest po prostu pracą wielu specjalistów, chociaż trzeba przyznać że zdarzają się interdyscyplinarni specjaliści SEO. Pozycjonowanie jest coraz trudniejsze. Z roku na rok niestety sytuacja się komplikuje, gdyż algorytmy wyszukiwarki Google cały czas stawiają wyżej poprzeczkę.

Ile zatem środków należy przeznaczyć na pozycjonowanie? Najlepiej omówić tą kwestię szczegółowo z agencją SEO. Po prostu nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie ile kosztuje pozycjonowanie strony? Mimo wszystko w Internecie można znaleźć dane mówiące że średnie budżety firm w Polsce na SEO wynoszą około:

  • Strona z zasięgiem lokalnym – koszt: 800-1500 zł netto
  • Strona zasięg ogólnopolski – koszt: 1500-2500 zł netto
  • Sklep internetowy – koszt: od 2500 zł netto w górę