Telefon
798 016 900
Jak powinna wyglądać idealna strona internetowa?
Jak powinna wyglądać idealna strona internetowa?

28

lip

Utworzenie atrakcyjnej wizualnie strony internetowej, która jest użyteczna dla użytkownika to duże wyzwanie. Czy istnieje idealna strona internetowa? Raczej nie ma czegoś takiego jak wzorowa strona internetowa, ale z pewnością jest co najmniej kilka rekomendowanych praktyk, których należy się trzymać. Poniżej zwracamy uwagę na kilkanaście elementów odnoszących się zarówno do strony wizualnej jak i technicznej.

Podstawa do osiągnięcia sukcesu to minimalizm, przejrzystość, intuicyjność i logiczna struktura. 

Można powiedzieć że sukces tkwi w umiarze. Chodzi o to aby zarówno tekst jak i grafika nie przytłaczała. Użytkownik wchodzący na stronę internetową powinien poczuć że szata graficzna jest przyjemna dla oka i po prostu przejrzysta. Błędem jest zastosowanie dużej ilości animacji i banerów o wyjątkowo krzykliwej kolorystyce.

Warto pamiętać o tym że prostota i jasny przekaz to naprawdę klucz do sukcesu. Trzeba witrynę zaprojektować w taki sposób aby użytkownik odwiedzający stronę główną możliwe szybko mógł odnaleźć wszystkie potrzebne informacje. Panel nawigacyjny powinien prowadzić do logicznie podzielonych podstron. Przejście do istotnych informacji powinno być możliwe po jednym maksymalnie kilku kliknięciach. Zmuszanie użytkownika do przekopywania się przez kolejne podstrony sprawi że większość internautów po prostu zabłądzi. Każdy z nas chciałby wprowadzić na swojej witrynie trochę innowacji ale trzeba pamiętać że w projektowaniu stron najważniejsza jest czytelność i intuicyjność. Projektując witrynę trzeba wczuć się w rolę internauty, który odwiedza naszą stronę po raz pierwszy. Trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie jakie informacje będą dla niego kluczowe? I jakie elementy stronie internetowej mogą sprawić że zostanie ona odebrana jako lepsza niż strona konkurencji?

Dobre praktyki projektowania stron internetowych

Powyżej pokrótce opisano podstawowe zasady jakimi należy się kierować (minimalizm, przejrzystość, intuicyjność i logiczna struktura). Natomiast czas te ogólne hasła zamienić na bardziej szczegółowe rekomendacje. W tym celu wymieniamy aż kilkanaście dobrych praktyk podzielonych na dwie kategorie – frontend oraz backend, w zależności od tego którego obszaru dotyczą.

FRONTEND 

Frontend to bardzo mocno upraszczając ta część strony internetowej jaką użytkownicy widzą wchodząc na Twoją stronę (layout, szata graficzna, content). Nikogo nie trzeba przekonywać że to jak strona się prezentuje jest niezwykle istotne z punktu widzenia użytkownika witryny.

  • Spójna kolorystyka
    • Wybór przewodniego koloru, który pełni role motywu przewodniego i nadaje charakteru witrynie internetowej to jeden z podstawowych elementów wpływających na to jak internauci ocenią szatę graficzną. Zazwyczaj strony internetowe mają białe, czarne lub szare tło. Jednak poza tym zdecydowanie potrzebują dodatkowego koloru, który jest wcześniej wspomnianym motywem przewodnim. Należy pamiętać że spójna kolorystyka odnosi się także do grafik i obrazów, które są umieszczone na stronie.
  • Menu nawigacyjne i stopka
    • Intuicyjne menu nawigacyjne zbudowane na podstawie logicznej i hierarchicznej struktury podstron to coś o czym po prostu nie można zapomnieć. Co prawda niektóre strony typu landing page składają się z zaledwie jednej strony (tzw. one-page) ale nawet one powinno posiadać menu, które przenosi użytkownika do określonej części strony na zasadzie przewijania ekranu.
    • Stopka to coś co można porównać do okładki książki. Po prostu musisz ją mieć i musisz tam zawrzeć podstawowe informacje. Nie zapomnij umieścić danych adresowych, danych kontaktowych, linku do polityki prywatności oraz prostego menu nawigacyjnego. Internauci są przyzwyczajeni że te i parę innych podstawowych danych zawsze odnajdą w stopce. Rezygnując ze stopki tak naprawdę zmniejszamy swoją wiarygodność w oczach potencjalnych klientów.
  • Logo
    • Oczywiście chwytliwe i łatwe do zapamiętania logo to kolejny element na który trzeba zwrócić uwagę. Logo podobnie jak dobre hasło reklamowe potrafi zapaść w pamięć bardziej niż wszelkie inne materiały marketingowe. Jest to jednak szersze zagadnienie znacznie wychodzące poza temat projektowania strony internetowej. Wracając do tematu umieszczenia loga na stronie internetowej: powinniśmy wyjść z założenia że mniej kombinowania znaczy lepiej. Innymi słowy wystarczy mieć na uwadze  że logo powinno znajdować się na górze strony i koniecznie powinno być klikalne.
  • Przyciski do mediów społecznościowych
    • Przyciski pozwalające udostępniać treść w mediach społecznościowych (lub zachęcające do polubień/obserwacji/subskrypcji) to element który zachęca użytkownika do interakcji. W przypadku niektórych witryn media społecznościowe mogą być fundamentem działań marketingowych.
  • Łatwo dostępne dane kontaktowe
    • Wyróżnienie danych kontaktowych poprzez umieszczenie przycisku kontakt w prawym górnym rogu (wybór tego miejsca bardzo mocno wpłynie na intuicyjność). Ponadto dane kontaktowe można umieścić w stopce.
    • Jeśli chcemy jeszcze bardziej zachęcić użytkownika do kontaktu możemy spróbować mniej standardowych form kontaktu takich jak okienko z czatem lub pop-up zachęcający do pozostawienia adresu mailowego/numeru telefonu. Trzeba jednak pamiętać by formy kontaktu nie były zbyt nachalne.
    • Warto zadbać o prosty formularz kontaktowy. Zbyt duża ilość pól do wypełnienia może negatywnie wpłynąć na chęć użytkownika do wysłania wiadomości.
  • Użyteczność 
    • Podstawą szeroko pojętej użyteczności jest funkcjonalność witryny. Innych funkcjonalności spodziewamy się po stronie wizytówce, innych po stronie z ogłoszeniami, jeszcze innych gdy prowadzimy bloga. Trzeba wiedzieć że zanim wszystkie funkcjonalności ujrzą światło dzienne muszą przejść szereg testów.
    • Szczególną polecamy zwrócić uwagę na wyróżniające się przyciski, które w klarowny sposób przekazują do jakiego działania zachęcają użytkownika (mowa o przyciskach call to action). Może to być na przykład przycisk “Kontakt”, “Kup teraz”, “Zobacz więcej”, Wyceń projekt” itd.
    • Mówiąc o użyteczności nie można pominąć popularnego obecnie określenia jakim jest UX (z ang. user experience). Termin ten odnosi się do wrażeń jakich doświadcza użytkownik podczas użytkowania strony internetowej. Mamy tutaj na myśli głównie interakcje pomiędzy użytkownikiem a witryną. Produkt w postaci strony internetowej powinien być po prostu atrakcyjny dla użytkownika tak aby korzystanie z wymarzonej witryny sprawiało przyjemność i satysfakcję.
  • Wysokiej jakości content oraz spójny sposób formatowania treści
    • Często popełniany błąd to brak spójnych przestrzeni pomiędzy kolejnymi sekcjami strony. Zdecydowanie projektując layout trzeba zwrócić uwagę aby teksty i grafiki były umieszczone z zachowaniem równych przestrzeni.
    • Musimy zadbać o wygodne przeglądanie treści w tym celu trzeba unikać długich bloków tekstowych. Na stronach internetowych zdecydowanie trzeba stosować krótkie skondensowane teksty okraszone nagłówkami zachęcającymi do wgłębienia się w tekst.
    • Trzeba pamiętać o zachowaniu spójności. Grafiki powinny być utrzymane w jednym stylu. Spójność dotyczy także czcionek i sposobu formatowania tekstu.
    • Blog firmowy – jest jednym z podstawowych narzędzi marketingowych i jednym z głównych narzędzi w zakresie SEO. Jeśli projektujesz stronę internetową to najprawdopodobniej powinieneś przemyśleć kwestię postawienia bloga. Może on mieć formę bazy wiedzy, luźnych przemyśleń lub specjalistycznych artykułów. Forma w jakiej zostanie wykonany blog w dużej mierze zależy od branży w jakiej działasz.
    • Tworząc treść sprzedażową (np. w sklepach internetowych) trzeba pamiętać o zastosowaniu języka korzyści. Należy jasno określić jakie korzyści wynikają z zakupu określonego produktu lub usługi. Stosowanie perswazyjnych tekstów nie powinno być zbyt nachalne, raczej trzeba skupić się na stonowanej lecz pozytywnej tonacji.
    • Język stosowany w tekstach powinien zależeć od tego kto jest przeciętnym odwiedzającym. Różnice w budowaniu treści widać np. pomiędzy branżą B2B a B2C.
    • Na stronach sprzedażowych w branży usługowej zdecydowanie warto zadbać o portfolio.

BACKEND 

Backend jest niczym góra lodowa. Przeciętny użytkownik widzi tylko wierzchołek natomiast, to właśnie ta część ma decydujący wpływ na działanie strony internetowej.

Zagadnienia jakie stoją przed osobą odpowiedzialną za backend to tworzenie kodu źródłowego plikach HTML lub określonym języku programowania np. C# lub PHP.  Ponadto trzeba zadbać o kwestie techniczne związane z layoutem i szatą graficzną (najczęściej w postaci pliku CSS, rzadziej JavaScript). Dopełnieniem całości jest zwrócenie uwagi na kwestie związane z SEO, wersją mobilną oraz szybkością wczytywania witryny.

  • Wersja mobilna

Obecnie dostosowanie strony do urządzeń mobilnych to wymóg niemal konieczny. Wystarczy zwrócić uwagę na fakt że ponad 50% ruchu w Internecie odbywa się za pomocą urządzeń mobilnych. Poza tym, jest to jeden z ważniejszych czynników służący do ustalania pozycji w organicznych wynikach wyszukiwania w wyszukiwarce Google. Współcześnie wersja mobilna może być utworzona za pomocą różnych technologii np. RWD, PWA lub AMP.

  • Przyjazny CMS

Strona powinna być wygodna i intuicyjna dla osoby zajmującej się codziennym zarządzaniem witryną. Można zdecydować się na sprawdzony system zarządzania treścią (np. WordPress, Drupal) lub skorzystać z innego np. dedykowanego rozwiązania. Jeśli nie mamy umiejętności programistycznych zdecydowanie warto mieć stały kontakt do osoby/firmy, która będzie wsparciem technicznym podczas codziennej administracji.

  • Optymalizacja witryny pod kątem wyszukiwarek internetowych

Pozycjonowanie stron w wyszukiwarkach Internetowych to szerokie pojęcie, na które składa się szereg różnorodnych elementów. Rozpoczynając od contentu, przez szybkość ładowania strony na pozyskiwaniu linków kończąc. Skupiając się jednak na zagadnieniach z obszaru on-site możemy wyróżnić następujące elementy:

  • metatagi – znaczniki META w postaci tytułu i opisu przekazują wyszukiwarce i użytkownikowi informacje o tym co możemy znaleźć na stronie.
  • Nagłówki – nagłówki (np. h1, h2, h3 itd.) pozwalają zachować logiczną hierarchię co poza funkcją estetyczną jest także doceniane przez roboty wyszukiwarek internetowych.
  • Linkowanie wewnętrzne – optymalna sieć linków pomiędzy różnymi podstronami to coś o czym nie można zapomnieć optymalizując stronę internetową.
  • Poprawność kodu HTML – warto sprawdzić czy kod strony jest zgodny ze standardami W3C.
  • Szybkość działania strony – krótki czas ładowania strony bez wątpienia pomaga w osiągnięciu wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania.
  • Atrybut ALT – alt to inaczej tekst alternatywny opisujący grafiki umieszczone na stronie. Za pomocą tekstowych oznaczeń wyszukiwarka lepiej rozumie jakiego rodzaju treści są dostępne na stronie.
  • Robot.txt oraz mapa strony – są to elementy, które mają kluczowe znaczenie dla indeksacji witryny w wyszukiwarce.
  • Breadcrumbs to metoda polegająca na wstawieniu ścieżki (pomiędzy różnymi podstronami) przebytej przez użytkownika w formie ustrukturyzowanej listy linków. W rezultacie umieszczona w ten sposób lista podstron informuje użytkownika jaką drogę przebył by znaleźć się na określonej podstronie. Poza tym breadcrumbs pozwala webmasterowi w lepszy sposób zarządzać strukturą strony. Ponadto, ścieżka w formie odnośników wpływa pozytywnie na pozycjonowanie w wyszukiwarce gdyż linki pełnią funkcję tak zwanego linkowania wewnętrznego

Wyżej wymienione elementy to zaledwie kilka podstawowych punktów jakie muszą znaleźć się na “checkliście” osoby zajmującej się SEO. Jest to jednak dobry punkt wyjścia do rozpoczęcia optymalizacji on-site.

Podsumowanie – jaka powinna być idealna strona internetowa? 

Podsumowując, można powiedzieć że elementów wpływających na to czy strona internetowa okaże się sukcesem czy będzie wprost przeciwnie jest naprawdę wiele. Zaprojektowanie perfekcyjnej strony wymaga interdyscyplinarnych umiejętności. Poza zadaniami programistycznymi i webmasterskimi należy zadbać o tak szerokie zagadnienia jak UX oraz SEO. Poza tym nie można zapomnieć o kreowaniu contentu oraz szeroko pojętym marketingu mającym na celu pozyskiwanie ruchu. To wszystko razem sprawia że na zadane w tytule pytanie jaka powinna być idealna strona internetowa nie da się po prostu jednoznacznie odpowiedzieć. Można jednak śmiało powiedzieć że istnieją pewne praktyki, które są polecane współczesnym webmasterom. Nie możliwe jest podsumowanie tych wszystkich rekomendacji w jednym zdaniu mimo to spróbujmy powiedzieć że idealna strona internetowa jest minimalistyczna, przejrzysta, intuicyjna, szybka, zoptymalizowana pod kątem wyszukiwarek, dostarcza wartościową treść i po prostu sprawia że użytkownik chce na nią wracać. Właśnie takiej strony wam życzymy!