Pozycjonowanie – fakty, mity oraz odpowiedzi na często zadawane pytania
Pozycjonowanie fakty mity oraz odpowiedzi na często zadawane pytania

10

mar

Pozycjonowanie fakty, mity oraz odpowiedzi na często zadawane pytania

Pozycjonowanie stron internetowych to tematyka, wokół której bez cienia wątpliwości narosło wiele mitów. Tam, gdzie są mity, w opozycji do nich są fakty i to właśnie kilka istotnych faktów przedstawiamy w niniejszym artykule.

Czy można raz zająć się SEO i cieszyć się wysokimi pozycjami przez długi czas?

Zajmę się pozycjonowaniem raz i porządnie. W efekcie uzyskam wysokie pozycje w wyszukiwarce na długo albo na zawsze. Czy to możliwe? Niestety nie. Pozycjonowanie stron internetowych to zadanie, które nigdy się nie kończy. Konkurencja nie śpi, stale powstają nowe witryny internetowe, do algorytmu Google stale wprowadzane są nowe aktualizacje. To wszystko sprawia, że wyszukiwarka Google jest żywym organizmem. Zajęcie wysokich pozycji w SERPach nie jest wieczne. Każda strona może wskoczyć na wyższe pozycje, ale jednocześnie może też zanotować spadki.

Gwarancja wysokich pozycji – czy to jest możliwe?

Wiele agencji SEO oferuje osiągnięcie wysokich pozycji na określone słowa kluczowe, zazwyczaj jest to TOP3 lub TOP10. Czy rzeczywiście da się zagwarantować takie efekty? Niestety jest to kolejne pytanie, na które odpowiedź musi być przecząca. Oczywiście agencja może umówić się na osiągnięcie takiego wyniku, jednak gwarancja sukcesu jest niemożliwa. Pozycjonowanie jest skomplikowanym procesem, na który wpływ ma duża ilość czynników. W związku z czym te same czynności nie zawsze się sprawdzają.

Czy agencje SEO znają zasady na jakich działa algorytm Google?

Jeśli wysokie pozycje osiąga się poprzez działania zgodne z algorytmem Google, to naturalnym pytaniem jest czy agencje SEO, znają zasady na jakich działa algorytm?

Należy wiedzieć, że algorytm nie jest jawny w związku z czym żadna agencja SEO nie może uznać, że całkowicie zna zasady jakimi kieruje się wyszukiwarka Google podczas uklasyfikowania wyników w top10. Jednak specjaliści zajmujący się pozycjonowaniem znają powszechnie znane rekomendacje dotyczące tego co jest mile widziane przez wyszukiwarkę a czego powinno się unikać. Dlatego część czynności które wykonuje agencja SEO jest wynikiem ich własnych testów, obserwacji czy eksperymentów i lat doświadczeń podczas pozycjonowania stron.

Czy współcześnie agencje SEO uzyskują tak samo dobre wyniki jak kilka-kilkanaście lat temu?

Popularna teza mówi, że pozycjonowanie się kończy. Czy rzeczywiście można tak powiedzieć, że SEO jeszcze kilka – kilkanaście lat temu działało a obecnie wyszukiwarka ma przewagę nad specjalistami SEO. Czy to oznacza, że nad agencjami SEO wiszą czarne chmury?

Kilkanaście lat temu wystarczyło pozyskać jak najwięcej linków oraz wykonać niewielką optymalizację kodu, aby osiągnąć dobre efekty. Współcześnie, aby osiągnąć dobre pozycje trzeba wykonać znacznie więcej. Osiągnięcie wysokich pozycji jest coraz trudniejsze, ale nie jest niemożliwe. Śmiało można powiedzieć, że SEO się nie kończy, lecz po prostu ewoluuje.

Czy duże nakłady finansowe na SEO są gwarancją sukcesu?

Czy wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania da się kupić?

Odpowiedź może być dla wielu osób zaskakująca – tak! Rzeczywiście wysoką pozycję można kupić za pomocą płatnej reklamy Google Ads. Jednak, gdy mówimy o ruchu organicznym to zdecydowanie wysokich pozycji nie da się kupić. Tak czy inaczej wysoki budżet pomaga w osiągnięciu celu. Dysponując dużym budżetem łatwiej pozyskać wysokiej jakości linki, wysokiej jakości content oraz zatrudnić specjalistów od optymalizacji strony on-site.

Czy reklamy mają wpływ na pozycję w wynikach wyszukiwania?

Często spotykane jest pytanie o wpływ płatnej reklamy Google Ads na bezpłatne pozycje w wynikach wyszukiwania. Wokół tej teorii jest wiele mitów jednak nie ma żadnych wyraźnych przesłanek, które mogłyby te mity potwierdzić.

Dlaczego algorytm Google jest często aktualizowany?

Google regularnie wprowadza zmiany w algorytmie. W przypadku większych aktualizacji (np. update o nazwie Panda lub Pingwin) wyniki w SERPach są mocno przemieszane. W praktyce wiele stron, które miało dobre pozycje jest zaskoczonych spadkami, podczas gdy inne strony cieszą się z wzrostów.

Celem częstych aktualizacji jest dostarczenie internautom na całym świecie jak najlepiej dopasowanych wyników do wpisanego zapytania.

Czy optymalizacja strony jest konieczna?

Optymalizacja strony pod kątem wyszukiwarek internetowych jest wysoce rekomendowana. Dzięki tak zwanej optymalizacji możemy naprowadzić wyszukiwarkę na te frazy na jakich nam najbardziej zależy. W tym celu między innymi dodawane są meta tagi oraz pisany jest odpowiednio zoptymalizowany tekst. Warto pamiętać, że optymalizacja strony to nie tylko treść, ale także zadbanie o szybki i wydajny kod.

Jak długo trzeba czekać na zaindeksowanie strony w Google?

Żeby strona znalazła się w wynikach wyszukiwania musi być najpierw zaindeksowana przez wyszukiwarkę. Czym strona jest popularniejsza tym szybciej jest indeksowana. W przypadku początkujących witryn internetowych trzeba poczekać nawet kilka dni zanim robot indeksujący odwiedzi naszą stronę i ją zaindeksuje.

Czy warto zadbać o szybkość wczytywania strony internetowej?

Szybkość wczytywania strony internetowej jest jednym z wielu parametrów jakie bierze pod uwagę wyszukiwarka Google. Z pewnością myśląc o osiągnięciu dobrych pozycji w SERPach trzeba zadbać o kwestie techniczne. Google nie lubi przestarzałych technologii (np. flash) oraz wolno ładujących się witryn. Zdecydowanie warto przyjrzeć się takim zagadnieniom jak optymalizacja kodu, optymalizacja obrazków oraz dostosowanie witryny do urządzeń mobilnych.

Podsumowanie

Podsumowując, w tym artykule można znaleźć odpowiedzi na pytania, które są często zadawane przez osoby rozpoczynające swoją przygodę z pozycjonowaniem. Jest to dobry wstęp do poszerzania swojej wiedzy. Więcej informacji na temat świata SEO znajdziesz w pozostałych artykułach na naszym blogu.